Od skateshopu k investičnej spoločnosti - príbeh zakladateľa značky Investujes.sk

 • Anton Hrachovský
 • 15.4.2016 18:15
 • 2 Komentárov
Filip Šimončič je zakladateľom investičnej firmy E-Business club s.r.o. , ktorá uviedla do života značku OAK Investment Group. Spoločnosť pomáha svojim zákazníkom úspešne investovať finančné prostriedky a maximálne tak zveľaďovať svoj majetok pri minimálnom riziku. Na druhú stranu však pomáha rozbehnúť nový biznis ľuďom bez počiatočného kapitálu.

V rozhovore pre projektový blog priblížil, čo ho priviedlo na cestu podnikania, čo za nástrahy musel preskákať a aké sú jeho ciele so značkou Investujes.sk do budúcnosti.

Vyzerá to, že ste aktívny mladý človek. Aká bola vaša cesta k súčasnému podnikaniu?


Rodičia chceli, aby som šiel na hotelovú, ale ja tvrdohlavý som chcel ísť na gymnázium vo Vrbovom. Teraz viem, že hotelová škola by mi určite dala viac, pretože ma hrozne baví varenie. Po strednej som ďalej študoval externe právo v Trnave, ale už popri tom som začal podnikať v maloobchode a otvoril som si živnosť, ktorú mám dodnes. Trocha som do toho zatiahol rodičov, keďže som nemal potrebný kapitál, požičal som si od nich.

Bol to taký útulný rodinný obchodík, zameraný na skaterov, bikerov, teda taký malý skate shop. Pred krízou rokom 2008 to išlo a tento typ obchodov bol populárny. Okrem predaja dobre známych značiek ako Etnies, És, Emerica som robil výhradné zastúpenie pre Slovensko značkám Represent a Humdrum. Tu som prvotne nabral skúsenosti ako obchodný zástupca. A tak som si po prvom roku štúdia na výške povedal, že právo nie je to, čomu by som sa chcel venovať. Štúdium som predčasne ukončil a venoval som sa iba podnikaniu. Spočiatku sa darilo, z malej predajničky som sa presťahoval do mesta na hlavnú ulicu s väčšími priestormi, kde sme si mohli dovoliť naskladniť prvé topánky. To bol začiatok spolupráce so značkou Converse, po ktorej bol veľký dopyt.

Bohužiaľ ´kríza´, ktorá bola podľa môjho názoru len niečo nafúknuté, ovplyvnila aj mňa. Na trh prišli lacné značky, čo ovplyvnilo i moje podnikanie, hlavne marže s ktorými sme pracovali. Keď my sme dali 50% výpredaje, išli sme do mínusu, čo sa v zdravom podnikaní nemôže stať. Po troch rokoch sme sa rozhodli predajňu zrušiť. Ako skúsenosť to bolo na nezaplatenie, ukázalo mi to svet podnikania, reakcie ľudí na trh, ale aj logistické veci ako nákupy, plánovanie, pohľadávky voči dodávateľom a naopak, komunikáciu so svojimi odberateľmi. Následne som kratšiu dobu skúšal poisťovanie, ale nebolo to to, čo som si predstavoval. Neskôr som začal robiť ako obchodný zástupca pre jednu nie celkom serióznu firmu, ktorá ponúkala zľavový systém na báze zľavových kariet, niečo ako Lyoness. Ostal som tam však iba tri mesiace, keďže už po tých troch mesiacoch prestali vyplácať províziu. Dodnes faktúra nebola zaplatená, ale DPH za ňu som už odovzdal štátu. A tak som si povedal, že stačilo.

Následne som opäť ako obchodný zástupca pracoval pre spoločnosť, ktorá sa zaoberala značením produktov a výrobou etikiet. Za tri roky som sa naučil množstvo vecí ohľadom predaja, hľadania zákazníkov, komunikácie s nimi, zistil som ako fungujú niektoré výrobné toky, ako sa riešia reklamácie a logistika. Tým, že som mal na starosti celé Slovensko, som bol často na cestách, spával som po hoteloch. Bolo to vcelku vyčerpávajúce ale oplatilo sa. Stretával som sa hlavne s majiteľmi a konateľmi firiem, nákupcami, technikmi, prechádzal som sa často po výrobných halách rôznych spoločností, kde som mohol vidieť, ako funguje výroba. To ma fascinovalo. Vidieť, ako niečo funguje. A potom prišla myšlienka spraviť niečo prospešné pre obyčajných ľudí a menších podnikateľov.

 

Ako ste dospeli k rozhodnutiu, že založíte takúto, na slovenské pomery netradičnú, spoločnosť na investovanie?


Vzniklo to spontánne.  Myšlienku som mal v hlave už predtým, no celkový obraz sa mi začal formovať až jedného dňa po pozretí jednoho filmu. Možno je to smiešne, ale je to tak. Ide o to, že som typ človeka, ktorý vymýšľa a skúša stále niečo nové.
„Nie som ten typ, ktorému stačí byť zamestnaný v jednej firme a zotrvať tam až do dôchodku. Rád niečo tvorím."

Mal som našetrené nejaké peniaze, bývať som mal kde, ale na postavenie domu to nestačilo. Auto som mal tiež, drobnosti, ktoré som chcel, som si mohol dovoliť. Z materiálnych vecí som mal všetko, po čom som v tej dobe túžil. Chcel som teda financie investovať a zhodnotiť ich. Začal som cez internet oslovovať niektoré projekty a startup-y, a začal som sa tak stretávať s ľuďmi, ktorí mali nápady na podnikanie.

 

equity_crowdfunding_investujes.sk
Hromadné investovanie do podielov prichádza na Slovensko.

Po pár stretnutiach som zistil, že existujú naozaj šikovní ľudia, ktorí chcú taktiež niečo vytvoriť, len nemajú kapitál. Samozrejme, stretol som sa aj s veľa nezmyslami, nerentabilnými projektmi, s vecami, čo tu už tisíckrát boli. No našli sa aj výnimky. Bohužiaľ, môj kapitál nebol zas taký veľký, aby som mohol zafinancovať celý projekt. Tiež som sa veľa krát stretol s tým, že išlo o dobrý projekt, bolo tam však jedno ´ale´. Chýbala mu dáka pridaná hodnota. To už ale bolo čisto o tom, sadnúť si nad to, poriadne zamyslieť a tú pridanú hodnotu vytvoriť. Tieto skúsenosti ma doviedli k tomu, že sám som nenašiel projekt, do ktorého by som mohol investovať, bez toho, aby som vložil skutočne veľké peniaze. Chcel som investovať len pár stoviek, možno tisícok eur. Na druhú stranu som však chcel mať pocit, že niekto sa o ten projekt stará, kontroluje ho.

A tak vznikol tento projekt. Spočiatku vyzeral, ešte v mojej hlave, úplne inak. Až následnými krokmi sa to utriaslo do dnešnej podoby. Toto obdobie trvalo zhruba dva roky. Aj vďaka nedostatku financií sa príprava celého projektu trochu natiahla. Našiel som však super tím, ja sa starám o kontrolu spoločností, ich vedenie a radenie im. Spolu s Tomášom Masarykom, ktorý je konateľom spoločnosti, sa staráme o výber vhodných projektov a celkovej prezentácii projektu.

Momentálne sa s investičnými spoločnosťami roztrhlo vrece. No myslím, že my ponúkame niečo diametrálne odlišné než ostatní. Spolu s naším prístupom nás to robí výnimočnými.

 

Prečo zrovna tento spôsob investovania - hromadné investovanie?


Ako som už spomínal, jednal som podľa mojich poznatkov a pocitov. Nechcem podporovať veľké spoločnosti, investorov či investičné skupiny. Pochádzam zo strednej vrstvy spoločnosti, možno nižšej, začínal som s ničím, na prvé podnikanie som si musel požičiavať od mojich rodičov s tým, že otec si zobral úver práve kvôli môjmu podnikaniu. Zastávam názor, že peňazí  je pre všetkých dosť. Nechcem ich dať len určitej skupine ľudí. Tým by sa tá priepasť len prehlbovala a chudobní budú ešte viac chudobnejší a bohatí ešte viac bohatší. Veď to poznáme.

Preto práve hromadné investovanie, chcem dať možnosť investovať každému, kto má záujem. Môže to byť z presvedčenia, že podporí dobrý projekt, dá možnosť niekomu splniť si svoj sen a prinesie to celej spoločnosti nový, lepší produkt alebo službu, ktorú môže následne ako podporovateľ využívať. Na druhej strane, práve takouto podporou môže získať reálny podiel na zisku tohto projektu a tým profitovať. Dá sa to vnímať aj ako forma zabezpečenia sa do budúcna, keď začne tento podiel produkovať financie. Treba si aj uvedomiť, že tým, že niekto do takéhoto podniku investuje, neprichádza o peniaze. Tie sú iba vložené do spoločnosti a spoločnosť s nimi obchoduje. Po skončení zmluvy, v prípade, že je spoločnosť úspešná, sa tieto prvotne investované financie vracajú investorovi späť. Hromadné investovanie je investovanie viacerých a všade vo svete platí, že keď sa zoskupí viacero ľudí, je takáto väzba silnejšia než samotný jednotlivec.

 

Pokračovanie rozhovoru so zakladateľom E-Business club-u Filipom Simončičom nájdete tu.

Tagy:investicia filip simoncic crowdfunding equity crowdfunding pribeh znacky investujes.sk investujes.sk zhodnotenie penazi

Zdielať tento blog

anton

Diskusia k blogu

 • POTREBUJTE ÚVER? AK ÁNO E-mail: Bretthawksloans@gmail.com NA VAŠU ÚVERU DNES, SME NA VAŠE SLUŽBY.

  Brett Hawks

  17.3.2018 17:06

 • POTREBUJTE ÚVER? AK ÁNO E-mail: Ferdinandleofinance@gmail.com PRE VAŠEHO ÚVERU DNES SME NA VAŠE SLUŽBY.

  Ferdinand Leo

  21.2.2018 14:41

Fotky z Instagramu

Posledné komentáre

POTREBUJTE ÚVER? AK ÁNO E-mail: Bretthawksloans@gmail.com NA VAŠU ÚVERU DNES, SME NA VAŠE SLUŽBY.

POTREBUJTE ÚVER? AK ÁNO E-mail: Ferdinandleofinance@gmail.com PRE VAŠEHO ÚVERU DNES SME NA VAŠE SLUŽBY.

Ako je možné prosím Vás - uvádzate to v článku - mať pohľadávky voči dodávateľom.